پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی


  انسان موجودِ نازکتر از گُل وسخت تر از سنگ

  avatar
  آرين
  Admin

  تعداد پستها : 45
  Registration date : 2009-01-05
  20130117

  انسان موجودِ نازکتر از گُل وسخت تر از سنگ Empty انسان موجودِ نازکتر از گُل وسخت تر از سنگ

  پست  آرين

  امروزتوجه ام را گزارش بخش سياسي شبکه اطلاع رساني افغانستان درمورد عملکرد وکلا بعد از انتخاب شان جلب نمود.
  شنيده بود م که ميگفتند! انسان از گُل نازکتر و از سنگ سخت تر است اما تجربه ثابت نمود که سختي مردم افغانستان با سنگ چه که با فولاد هم قابل مقايسه نيست يعني اينکه " صبر، حوصله و مقاومتِ "مردم غيور افغانستان در برابر نابرابري ها ، بي عدالتي ها ، انواع مظالم اقتصادي ، فرهنگي ، اجتماعي درجامعه از حد گذشته است. نميدانم ما از چه نوع گِل ساخته شده ايم؟ هر حالتي که از طرف زمامداران امور، زورمندان داخلي و خارجي ، همسايگان مداخله گر و سايرين بالاي ما آمده با صبرو شکيبائي تحمل کرده ايم نام غيور را بالاي خود گذاشته ايم اما معني آنرا نميدانيم و مانند "باعرض معذرت " بي غيرت ها ناظر صحنه استيم و هر حالتي و يا به گفتۀ معروف هر بلاي که بالاي ما مي آورند مقصر آن خداوند (ج) را ميدانيم و از" غيرتِ " که هميشه به آن افتخارميکنيم در جاي که لازم است از آن استفاده نمي نماييم .


  گزارش: در افغانستان باريدن و نباريدن برف هر دو مصيبت هايي براي مردم خلق مي کند. علاوه بر مناطق دور دست افغانستان، خيمه نشين هاي کابل در اطراف بلند منزل ها شب ها را در سرماي زننده سپري مي کنند.
  معيشت اکثر مردم مناطق روستايي افغانستان ارتباط مستقيمي به بارش برف و باران دارد، زيرا زراعت و دام پروري پايه اقتصادي آنها است. اما اين خانوارها زمستان هاي سختي را سپري مي کنند. امکانات گرمايشي ندارند، راه هاي روستاها با مراکز مسدود مي شود و در تابستان ها نيز سيلاب ها گاهي حاصلات چند ماه زحمت را با خود مي برد.
  گزارشات حاکي از آن است که طي ماه گذشته برفکوچ در ولايت شمالي حدود 30 قرباني گرفته است. متاسفانه دولت و مقامات ذي ربط هيچ اقدام موثري در رابطه با حل مشکلات اين مناطق انجام نمي دهند و خبري هم از مصوبات نمايندگان مردم در مجلس در اين رابطه نيست.
  که البته نمايندگان اين مناطق حق هم دارند که فرصت رسيدگي به مشکلات مردمي که آنها را انتخاب کردند، نداشته باشند. آنها آنقدر درگير زد و بندهاي سياسي مي شوند، آنقدر به فکر کسب درآمدهاي نامشروع مي شوند که ديگر به فکر هيچ کسي نيستند.
  وکيل صاحبان زماني که به کرسي پارلمان تکيه مي زنند، ديگر يادشان از سختي و بدبختي همشهري هايشان مي رود و فراموش مي کنند براي تامين منافع چه کساني به مجلس آمدند و نتيجه اين مي شود که هيچ کس به فکر رفع مشکلات اين بيچارگان در فصل سرما نمي شود.
  البته بهتر است جاي دوري نرويم و نگاهي به همين اطراف شهر کابل بيندازيم. در پايتخت افغانستان هم کم نيستند کساني که سرماي سرد زمستان را در زير خيمه ها و خانه هاي بي در و پيکر در مجاورت بلند منزل هاي مجلل ميليون ها دالري، سپري مي کنند و تنها اميد شان، نجات کودکان شان از اين سرما است.
  وقتي زمستان مي شود، تنها نداشتن نان نيست که اين خيمه نشينان را رنج مي دهد، بلکه نبود هيزم و مواد سوخت، تبديل به مشکل اساسي آنها شده است. صدها خانواده بازگشته از ايران و پاکستان و همچنين بيجاشدگاني که از ولايت هاي نا آرام به کابل آمده اند، در زير اين خيمه ها زندگي مي کنند.
  در اين برف باري بچه هايي را مي بيني که پايشان برهنه هستند و در زير خيمه هاي سرد زندگي مي کنند و هيچ کدام از مسوولين تا به حال براي ديدن وضعيت اسفبار آنها قدم به اين منطقه نگذاشته اند. اما به جايش بارها و بارها به سفرهاي خارجي رفتند آن هم با زن و بچه شان به بهانه سفرهاي کاري.
  در روزهايي که از شدت سردي بدون لباس گرم زمستاني نمي توان از خانه بيرون شد، کودکان اين مناطق نه لباس گرم دارند و نه پاپوشي که بتوانند در بيرون از آن استفاده کنند. کم نيستند کساني که مجبورند براي گرم کردن خودشان، خريطه هاي پلاستيکي را جمع آوري کرده و بسوزانند.
  مردان اين خانوارها مجبورند براي تامين نان خشکي به سر چوک روان گردند که البته بسياري از روزها کاري برايشان پيدا نمي شود و با نااميدي به خانه برمي گردند. از کوچکترين امکانات تداوي هم خبري نيست و خدا مي داند اگر کودکي مريض شود، هزينه درمانش را بايد از کدام همسايه قرض بگيرند.
  جالب اينجاست که بنا بر اظهارات اين افراد، نهادهاي خيريه دولتي و غيردولتي نيز براي رفع مشکلات آنها ليست تهيه کردند، اما رفته اند و پشت سر خود را هم نگاه نکردند.
  اين مطالب را بدين جهت بيان کرديم که يک سوال از مقامات و مسوولين کشور بپرسيم، آن هم اينکه جواب خدا را چگونه خواهيد داد؟ جناب کرزي و تيم اطرافش قريب به يازده سال است بر اين کشور حکومت مي کنند، اما از چند فرسخي اطراف خود هم بي خبرند.
  مردم در فلاکت و مصيبت دست و پا مي زنند، اما خبر جمع آوري ثروت در بانکهاي سوييس و خانه هاي گران قيمت در دبي و سرمايه گذاري هاي کلان مقامات دولتي مي رسد.
  پس خطاب به همه اين افراد مي گوييم: چراغ ظلم و ظالم تا دم آخر نمي سوزد، اگر سوزد شبي سوزد، شب ديگر نمي سوزد. به فکر فرداي قيامت خود هم باشيد.

  مُشاطرة هذه المقالة على: redditgoogle

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الأربعاء 2 ديسمبر 2020 - 12:25 ميباشد