پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی


  نگراني اعضا و کارکنان سايت پندار

  avatar
  آرين
  Admin

  تعداد پستها : 45
  Registration date : 2009-01-05
  20130117

  نگراني اعضا و کارکنان سايت پندار Empty نگراني اعضا و کارکنان سايت پندار

  پست  آرين

  اعضا و کار کنان سايت پندار از افزايش خشونت هادر برابر ژورناليستان نگران بوده لت و کوب و تهديد يک حبر نگار و فلمبرداران راديو آزادي را توسط نيرو هاي امنيتي محکوم مي نمايند.

  لينک ويديوي لت و کوب دو ژورناليست راديو آزادي توسط نيروهاي امنيتي افغان http://da.azadiradio.org/media/video/24829347.html

  شبکه اطلاع رساني افغانستان:انجمن آزاد ژورنالستان (سفما) ودفتر ني (حمايت کننده رسانه ھاي آزاد درافغانستان) با انتشار اعلاميه هاى در مورد آن چه که لت و کوب و تهديد يک خبرنگار و دو فيلمبردار در جريان پوشش خبري انفجار روز چهار شنبه در کابل خوانده اند، واکنش نشان داده اند.

  به گزارش پژواک، انجمن آزاد ژورناليستان گفته است که به اساس شکايات رسيده به اين انجمن ، کارمندان امنيتى يکبار ديگر با شمارى از خبرنگارانى که مي خواستند درمورد اين رويداد معلومات بدست بياورند برخورد نادرست نموده اند.

  در اعلاميه آمده است: در هنگام پوشش خبري اين رويداد، سباوون فلمبردار راديوى آزادى وپرويز معاون تکنيکى او مورد لت وکوب قرار گرفته و حميده عثمان خبرنگاراين راديو ازسوى جنرال ايوب سالنگى فرمانده امنيه شهرکابل تهديد شده اند.
  به نقل ازاين اعلاميه، اين تازه ترين مورد برخورد نامناسب مقام هاي حکومتى با خبرنگاران مي باشد.

  اين نهاد گفته است که بر اساس قانون اساسي کشور مقام هاي دولتي مکلف هستند به رسانه ها که به مردم در مورد اين رويدادها اطلاع رساني مي کنند، معلومات بدهند.
  انجمن آزادي ژورناليستان از دولت خواسته است تا از تکرار اين گونه برخوردها با خبرنگاران جلوگيري کرده و در زمينه ارايه معلومات مورد نياز خبرنگاران به موقع با آنان همکاري کند.

  همزمان دفتر نى، حمايت کننده رسانه هاي آزاد افغانستان نيز لت و کوب و تهديد خبرنگاران در جريان اين رويداد را غير قابل قبول خوانده و آن را محکوم کرده است.
  ني گفته است: نيروھاي امنيتي کشور بايد بدانند همان طور که آن ھا مسووليت حفظ امنيت شھروندان را به دوش دارند، خبرنگاران نيزوظيفه اطلاع رساني را به عھده دارند و نيروھاي امنيتي نيز نبايد جريان اطلاع رساني را مختل نمايند.

  اين نهاد افزوده است که نسبت به وظيفه سنگين نيروهاي امنيتي درجريان اين گونه رويداد ها بمنظور جلوگيري از افزايش تلفات و تامين امنيت آگاه است اما تاکيد کرده است که در چنين زماني نبايد براي خبرنگاران مشکل ايجاد شود.
  دفتر نى ھر نوع برخورد غير مسوولانه و خشونت بار با خبرنگاران را در مغاير با قوانين نافذ کشور دانست و ازدولت خواسته است تا خبرنگاران و رسانه ها را حمايت نمايد.

  جميده عثمان، خبرنگار راديو آزادى که گفته مي شود با دو همکارش مورد لت و کوب و تهديد قرار گرفته است گفت: شيوه برخورد نيروهاي امنيتي با وي استبدادي و خصمانه بود.
  وي گفت: هنگامي که با دوهمکار خود از يک فرد مجروح اين حمله حادثه امروز فيلمبرداري مي کردند، مورد لت و کوب و تهديد قرار گرفتند.

  وحيده عثمان افزود، با وجودي که وي کارت خبرنگاري خود را به پوليس نشان داد، اما آنها با خشونت رفتار کردند.
  اين خبرنگارهمچنان مدعي شد که ايوب سالنگى فرمانده امنيه کابل ويک تن ازمحافظان وي، او را تهديد نيز کرده است.

  حميده عثمان گفت: من ازفرمانده امنيه خواستم که جزييات را درمورد حادثه امروز با من شريک کند اما فرمانده مرا تهديد کرد و محافظ اش مرا به مرگ تهديد کرد اما حشمت ستانکزى، سخنگوى فرمانده امنيه شهرکابل ، وقوع چنين برخورد نامناسب با اين خبرنگار و دو فيلمبردار را به طور کامل رد کرد.

  وى گفت: اگرچنين برخوردي صورت گرفته باشد بايد به مقام هاي امنيتى گفته مي شد تا به آن رسيدگي مي گرديد.
  سخنگوى فرمانده امنيه شهر کابل، در مورد نگرانى نهادهاى حمايت ازحقوق خبرنگاران دربرابر چنين برخوردهاى مقامات امنيتى با خبرنگاران گفت : امکان دارد واکنش اين نهاد ها برپايه اطلاعات نادرست صورت گرفته باشد.
  مُشاطرة هذه المقالة على: redditgoogle

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الأربعاء 2 ديسمبر 2020 - 12:04 ميباشد