پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی

نطق تهدید کننده اوباما درباره افغانستان

admin
    Admin

تعداد پستها : 7126
    Registration date : 2007-06-20
    20120523

نطق تهدید کننده اوباما درباره افغانستان  Empty نطق تهدید کننده اوباما درباره افغانستان

پست  admin

آ ایسنا نوشت:

رئیس جمهوری آمریکا در پایان نشست دو روزه ناتو در شیکاگو، با تصدیق خطرات تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در پایان سال 2014 میلادی، اعلام کرد که "آمریکایی‌ها دیگر نمی‌توانند منتظر افغانستان کامل و بی‌عیب باشند".

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در شیکاگو در جمع خبرنگاران گفت: گمان نمی‌کنم که هیچ مورد مطلوبی در این موضوع وجود داشته باشد که ما خواهان بازگشت به آمریکا هستیم. من نمی‌توانم پنهان‌کاری‌ها را تحمل کنم. نمی‌توانم بایستم و ببینم اطلاعات غلط به من ارایه می‌کنند تا براساس آنها تصمیمات نادرست اتخاذ کنم.

باراک اوباما با اعلام اینکه پنتاگون به وی تصاویر غیرواقعی از افغانستان ارائه کرده، افزود: باید اضافه کنم که خطرات بسیار زیادی در افغانستان وجود دارند که به عمد تلاش شده تا بی‌اهمیت جلوه داده شود.

ائتلاف ناتو که پیشتر از خروج نیروها در سال 2014 استقبال کرده بود، از واگذاری مسئولیت کنترل امنیتی و دفاعی افغانستان به نیروهای افغان در اواسط سال 2013 میلادی استقبال کرد چرا که تشکیل ارتش و پلیس و اقتصاد افغانستان برای نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری امنیت در افغانستان (ایساف) یک امر ضروری تلقی می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: ما نشست شیکاگو را با یک نقشه راه واضح ترک کردیم. نیروهای ائتلاف متعهد شده‌اند تا با این برنامه در افغانستان یک پایان قابل قبول برای جنگ در این کشور داشته باشند. این همان روندی است که در عراق با آن مواجه بودیم. ما 10 سال در افغانستان بودیم و در صورتی که نیروهای امنیتی افغان اکنون آماده به دست گرفتن کنترل امنیتی کشورشان نشوند، دیگر نمی‌توانند از عهده این کار برآیند.

جمهوری‌خواهان آمریکا برنامه خروج نیروها از افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و اعلام کردند که این روند می‌تواند باعث شود تا نیروهای شبه‌نظامی دوباره قدرت بگیرند.

ژنرال جان آلن، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان روز شنبه بر این نکته تاکید کرد که سربازان آمریکایی همچنان تا زمانی که از افغانستان خارج شوند در نبرد با شبه‌نظامیان درگیر خواهند بود.

آمریکا قصد دارد حضور نیروهای خود در افغانستان را به 68 هزار تن در اواخر سپتامبر سال جاری میلادی کاهش دهد. بیش از سه هزار آمریکایی در جریان یک دهه جنگ در افغانستان کشته شدند.

با این حال، اوباما در ادامه صحبت‌هایش گفت که نیروهای ناتو همچنان به آموزش، مشاوره، کمک و حمایت از نیروهای افغان برای قدرتمند شدن آنان ادامه خواهد داد.

وی یادآور شد: این یک استراتژی کامل است که در کنار آن ما می‌توانیم به یک افغانستان با ثبات و نه کامل، دست یابیم. می‌توانیم نیروهای خود را با یک روش مسئولانه از افغانستان خارج کنیم و آمریکا را دوباره بسازیم، مردم را به کار بگماریم، مدرسه بسازیم و در تکنولوژی و علم سرمایه‌گذاری کنیم و موقعیت اقتصادی‌مان را توسعه دهیم.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد، اوباما در پایان نشست ناتو با حضور بیش از 50 کشور، اعلام کرد که اوضاع افغانستان آنقدر ثبات پیدا کرده که بتوان این کشور را ترک گفت، اما این کشور جنگ زده همچنان مشکلاتی دارد. جنگی که چند هفته پس از حادثه 11 سپتامبر 2001 در این کشور به وقوع پیوست سرانجام در سال 2014 پایان می‌پذیرد.

از سال 2010 میلادی، مساله خروج نیروهای ناتو و پایان جنگ در افغانستان در پایان سال 2014 میلادی برنامه‌ریزی شده بود.

باراک اوباما در پایان نشست دو روزه ناتو در شیکاگو یادآور شد که نیروهای ائتلاف در زمان مشخص از افغانستان خارج می‌شوند اما این پایانی کامل برای این جنگ محسوب نمی‌شود. افغانستان همچنان با فقر، فساد و بی‌ثباتی سیاسی مواجه است.

اوباما در پاسخ به این سوال که اگر افغانستان سرانجام فروپاشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: هیچ بازگشتی وجود ندارد. گمان می‌کنم که ما یک برنامه زمان‌بندی شده داریم و مسئول آن هستیم.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز گفت: رهبران ناتو تصمیمی اتخاذ کردند و به تعهدات بلندمدت خود برای آینده افغانستان پایبند هستند. پیام ما به مردم افغانستان این است که آن‌ها را رها نخواهیم کرد. پیام ما به شبه‌نظامیان هم کاملا واضح است شما نمی‌توانید در جنگ پیروز شوید. باید دست از نبرد بردارید و مذاکره کنید.
    مُشاطرة هذه المقالة على: reddit

لا يوجد حالياً أي تعليق

مواضيع مماثلة

-

اكنون الجمعة 17 مايو 2024 - 11:44 ميباشد