پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی

مصاحبهء اختصاصي با محترم عبدالرحيم هاتف

admin
    Admin

تعداد پستها : 7126
    Registration date : 2007-06-20
    20100319

مصاحبهء اختصاصي با محترم عبدالرحيم هاتف Empty مصاحبهء اختصاصي با محترم عبدالرحيم هاتف

پست  admin

مصاحبهء اختصاصي با محترم عبدالرحيم هاتف Hatef-animated
    مصاحبه ی اختصاصی پیام وطن با محترم عبدالرحیم هاتف
    معاون رئیس جمهور سابق افغانستان

۱۷ مارچ ۲۰۱۰

بمنظور توضیح «سند» منتشره در مورد ملاقات جلالتمآب محترم عبدالرحیم هاتف معاون غیر حزبی آنوقت رئیس جمهور «جمهوری افغانستان» و محترم بنین سیوان نماینده ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد٬ سایت پیام وطن با شخصیت محترم و با اعتبار کشور (عبدالرحیم هاتف) مصاحبه ای را انجام داده که متن آن ذیلاً تقدیم میگردد:

پرسش: جناب محترم عبدالرحیم هاتف، با تشکر از شما که قبول زحمت نموده برای مصاحبه در مورد «سند» ظاهراً بدون امضا و مهر وزارت امور خارجه منتشره یکتعداد سایت های انترنیتی که محتویات ملاقات جناب شما و آقای بینین سیوان، نماینده ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد را منعکس میسازد توافق نمودید.

در ابتدا میخواهم نظر شما را در مورد متن و اعتبار آن جویا شوم.

پاسخ: مصاحبه ایرا که من تقریباً (۱۹) سال پیش با نماینده ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد آقای بینین سیوان انجام داده ام، الفاظ و کلمات آن به ذهنم نه مانده، ولی مفاهیم مصاحبه کماکان هنوز هم تداعی شده می تواند؛ چون آن مفاهیم به عقیده ارتباط داشته و عقیده ام تا این دم تغیر نکرده است.

وقتی مقام مسوولی با مقام مسوول دیگری بل واسطه حرف میزند٬ عادتاً مترجم، متن را دوباره به مصاحبه کننده ارائه میدارد تا ببیند که در ترجمه و بکار برد کلمات دقت صورت گرفته است یا خیر؟

این کار در آن هنگام صورت نگرفت؛ بناً من الفاظ متن مصاحبه ی یاد شده را دقیقاً بخاطر ندارم، البته به محتوای مصاحبه مذکور هنوز هم تا حدی حاضرم.

پرسش: از برخی مفاهیم و اصطلاحات بکار رفته درین مصاحبه که آقای عبدالوکیل، وزیر خارجه سابق، اکنون به نشر سپرده سوء تعبیر های بعمل آمده که بخاطر رفع مغالطه به توضیح و تفسیر بیشتر نیاز دارد. از جمله در مورد مفاهیم «خلای قانونی و خلای قدرت» که پس از اقدام داکتر نجیب الله (پناهنده گی به دفتر اسکاب) مطرح گردیده، منظور شما از این مفاهیم چه بود ؟

پاسخ: اقدام اخیر شهید نجیب الله عبارت بود از پناه بردن به دفتر ملل متحد و این امر طبیعتاً عامل و علتی داشته که در نتیجه ی آن او ناچار به پناهجویی گردیده است و علت و عامل «خلای قدرت» و «خلای قانونی» را نیز همین امر بوجود آورده است. ورنه پیوست به این مطلب من گفته ام که «جمهوری افغانستان صادقانه خواهان پیاده شدن صلح در چارچوب اعلامیه ی سرمنشی و طرح پنج فقره یی آن میباشد» آیا تصور جمهوری افغانستان بدون رئیس جمهور امکان دارد ؟

این مرحوم نجیب الله بود که تا سرحد تقدیم استعفای خویش درین راه پیش رفت، ولی با آن هم برای سپردن قدرت و قانونی ساختن واگذاری آن بعضی اقدامات دیگر نیز لازم بود که باید یکی پی دیگری اعلام و عملی میگردید٬ که نشد. و او برای این امر فرصتی نیافت.

پرسش: طوریکه معلوم است تمام اقدامات معطوف به استعفا و تقاضای بعضی اقدامات دیگر، (بنابر هر دلیلی که بود) به خواست سازمان ملل متحد بعمل آمده بود٬ خواست عاجل شما از سازمان ملل چه بود ؟

پاسخ: اولین سوالی که من از بینین سیوان راجع به امکان قوای حافظ صلح بین المللی کردم٬ عین سوالی بود که به هنگام مطرح شد ن استعفای شهید نجیب الله از او نیز کرده بودم، جواب هردو این بود که ملل متحد درین وقت حاظر به چنین اقدامی نمیباشد. عین مطلب را در یک مصاحبه ی دیگر هم از بینین سیوان پرسیده بودم، در آنزمان هم جواب اش مثبت نبود.

پرسش: در آنوقت شما به این رویداد ها چگونه نگاه میکردید، آیا از «اقدام اخیر» رئیس جمهور آگاهی داشتید؟

پاسخ: من از صوب حرکت دکتور نجیب الله خبر نداشتم و آنرا از بینین سیوان دریافت میکردم.

چون حادثه خیلی تازه بود و مدت کمی از آن سپری میشد که به هیچ صورت برای دریافت ریشه و اصل آن کفایت نمی کرد، چنانچه صاحبنظران می بینند که بعد از گذشت این همه سالها بازهم گاه گاهی تصاویر و صحنه های تازه و بکری به نمایش گذاشته میشوند.

پرسش: هدف شما از جملاتی که در بخش (۴) مصاحبه به این شکل قید گردیده «از نظر قانونی او باید استعفا بدهد٬ ما را در خلای قدرت قرار داده، قانوناً استعفا نکرده» همچنان در اخیر تذکر یافته «همه ای ما را اغفال کرد» چه بود ؟

پاسخ: شهید داکتر نجیب الله استعفای خویش را به جمیع مقامات دولتی ارائه کرده بود٬ اما استعفای رئیس جمهور باید به مقامی که او را برگزیده بود، ارائه میشد، که بر طبق قانون اساسی آن مقام لویه جرگه بوده است، که در آن حالات ضیق و مختنق دایر کردن لویه جرگه از امکان بعید بود. ازین رو «خلای قدرت» و «خلای قانونی» ایجاد شد، که جلوگیری از آن خارج از توان هر مقام بود.

در همین بخش مصاحبه مذکور آمده است که «ما را در خلای قانونی قرار داد»، شاید چنین باشد که ما در خلای قانونی قرار گرفتیم؛ زیرا عامل آن شهید نجیب الله نبود.

چون من همیشه به شهید داکتر نجیب الله خیلی حرمت داشتم و یا بهتر بگویم که ما به همدیگر حرمت متقابل داشتیم، بکار برد این جمله که «وی همه ای ما را اغفال کرد» به فکرم که دستکاری مترجم باشد. شاید که من گفته باشم این وضع همه ی ما را غافلگیر ساخت.

محترم هاتف صاحب، از اینکه وقت خویش را برای مصاحبه اختصاص دادید و روی برخی مسایل روشنی انداختید از شما سپاسگذارم
    مُشاطرة هذه المقالة على: reddit

پست الجمعة 19 مارس 2010 - 1:31  admin

تبصره اخگر از هامبورگ
    این منافقین هرزه و اوباش که از زمان مهاجرت به اروپا مصروف زهر پاشی ها اند و مذبوحانه تلاش میورزند تا مانع وحدت نیروهای مترقی شوند ، خواستند پای محترم هاتف را به لجنزار هرزه نگاریها و اتهامات خود بکشانند.اما بیخبر ازین اند که همین آقای هاتف بیش از هر وطندوست دیگر دلش به حال جنبش مترقی پراگنده افغانستان میسوزد نه به اراذل و اوباش از قماش گلخان اکبری فساد پیشه خاد، آدمک نوپیدا و مجهول الهویه بنام بشیر پسوستون گماشته آی اس آی و چند مکروب دیگر که به غیر ازخصومت با جنبش چپ و مترقی افغانستان دیگر کاری ندارند.

مواضيع مماثلة

-

اكنون الثلاثاء 7 مايو 2024 - 2:45 ميباشد