پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی


  " ترويج فساد اداري" تحفۀ جامعۀ جهاني به مردم افغانستان

  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7126
  Registration date : 2007-06-20
  20130207

   " ترويج فساد اداري" تحفۀ جامعۀ جهاني به مردم افغانستان Empty " ترويج فساد اداري" تحفۀ جامعۀ جهاني به مردم افغانستان

  پست  admin

  سازمان ملل: افغانها در يک سال گذشته حدود 4 ميليارد دلار رشوه پرداخته‌اند
  اداره جرايم و مواد مخدر سازمان ملل متحد اعلام کرده است که افغانها در يک سال گذشته 3.9 ميليارد دلار رشوه پرداخته اند.
  اين ميزان دوبرابر عوايد داخلي افغانستان و يک چهارم کمک هاي تعهد شده جامعه جهاني در کنفرانس توکيو در ژاپن است.
  ميزان پرداخت رشوه در سال 2010 ميلادي 2.5 ميليارد دلار اعلام شده بود که 20 درصد از در آمد ناخالص ملي اين کشور به شمار مي‌رود.
  اين اعلاميه که روز پنجشنبه در کابل نشر شده تاکيد کرده است که ميزان پرداخت رشوه در افغانستان از سال 2009 ميلادي تا سال 2012، چهل درصد افزايش يافته است.
  سازمان ملل با تاکيد بر اينکه نصفي از جمعيت افغانستان براي دريافت خدمات عمومي در نهادهاي دولتي مجبور به پرداخت رشوه شده اند، اين ميزان را در بخش خصوصي نيز 30 درصد اعلام کرده‌است.
  ميزان دريافت رشوه در بخش خصوصي 600 ميليون دلار آمريکايي ذکر شده که 15 درصد از مجموع رشوه پرداخته شده در افغانستان را تشکيل مي‌دهد.
  بر اساس اين گزارش در مناطق غربي افغانستان 71 درصد از مردم، شمال شرق 60 درصد، جنوب 40 درصد و مرکز 39 درصد به نهادهاي دولتي رشوه پرداخت کرده اند.
  اين گزارش مي‌افزايد، با آنکه افغانها فساد را يکي از چالشهاي عمده در کشورشان مي دانند، اين روند به يک عرف در زندگي آنان تبديل شده است.
  68 درصد از افرادي که با آنان مصاحبه شده است، پرداخت رشوه به کارمندان دولت را به عنوان حقوق کمکي به آنها قابل قبول دانسته اند، در حاليکه اين رقم در سال 2009 ميلادي 42 درصد بوده است.
  67 درصد از مصاحبه شوندگان استخدام کارمندان دولتي را براساس روابط خانوادگي قابل قبول دانسته ولي تعداد اين افراد در سال 2009 ميلادي 42 درصد بودند.
  حامد کرزي پيش از اين در اجلاس بين المللي افغانستان در شهر بن آلمان به متحدان و حاميان بين المللي خود وعده داد که در راستاي مبارزه با فساد اداري در کشورش اقدامات جدي را روي دست خواهد گرفت.
  همچنين در کنفرانس توکيو در جولاي سال گذشته، کشورهاي کمک کننده ادامه کمک‌ها به افغانستان را به مبارزه موثر دولت افغانستان با فساد مشروط کردند.
  رئيس جمهوري افغانستان در گذشته چندين بار خارجي‌ها را متهم به فساد اداري کرده است. BBC
  مُشاطرة هذه المقالة على: redditgoogle

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الأربعاء 2 ديسمبر 2020 - 12:42 ميباشد