پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی


  تازه هاي نشست سه جانبه ودست آوردهاي زود هنگام آن

  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7126
  Registration date : 2007-06-20
  20130206

  تازه هاي نشست سه جانبه ودست آوردهاي زود هنگام آن Empty تازه هاي نشست سه جانبه ودست آوردهاي زود هنگام آن

  پست  admin

  تازه هاي نشست سه جانبه ودست آوردهاي زود هنگام آن Oouoou14
  نشست سه جانبه فعلا در فرهنگ سياسي افغانستان جاي خاص خود را پيدا کرده است. از اين واژه درک حضور سران افغانستان و پاکستان در دو طرف ميز مذاکره حتمي است و طرف سوم هم بطور نوبتي به کشور هاي مسلط و يا ميانجي چون امريکا چين و انگليس و ترکيه و يا هم سعودي اطلاق مي گردد و اينبار نوبت انگليس بوده تا رکن سوم را تکميل نمايد.
  اينک به تازه هاي اين نشست و دست آورد هاي زود هنگام آن اشاره مي کنم.
  محترم حامد کرزي يک هفته قبل از خنثي سازي دسيسه هاي صلح خارج از افغانستان خبر داد و گفت جنگ و صلح با مخالفين مربوط به افغانستان است و بايد در داخل مطرح شود و به هيچ کشوري خارجي اجازه نمي دهد تا اين پروسه را از مسير آن منحرف کند اما در نشست سه جانبه ديده شد که سر نخ جنگ و صلح افغانستان از پاکستان تا لندن امتداد داشته و ايشان اند که از توافق صلح تا شش ماه ديگر اظهار اميدواري کرده اند.
  اين در حالي است که هيچ نماينده از طالبان در اين نشست حضور نداشته و آقايان کامرون و زرداري به نيابت از طالبان براي رييس جمهور ما اطمينان داده اند که زمان توافق نهاي بخاطر صلح شش ما است. خوب طالبان در اين ميان چه کاره اند کس نمي داند.

  صلح در کجا؟: در مناطق مرزي پاکستان و افغانستان توجه نماييد به إظهارات صدر أعظم انگليس(* ديويدکامرون، نخست وزير بريتانيا بعد ازختم جلسه سه جانبه شمال لندن گفت: حامدکرزي و آصف علي زرداري در گفتگوهاي مربوط به تامين صلح در مناطق مرزي افغانستان و پاکستان به سطحي بي سابقه از همکاري دست يافته‌اند.؟)
  ظرافتهاي سخن(تأمين صلح در مناطق مرزي پاکستان و افغانستان) اگر متوجه شويد حرفي از وزيرستان و خط ديورند بزبان نيامده ، مرز بين پاکستان و افغانستان هرگاه توافق نامه بين افغانستان و پاکستان زير اشراف و نظر انگليس صورت گيرد باز هم از مناطق مورد مناقشه مرز بين دو کشور نام برده مي شود که طور طبيعي و غير مستقيم شناسايي خط ديورند را از طرف رييس جمهور ما افاده مي کند و بر مبني همين تعهد بوده که صدر أعظم انگليس با اطمينان کامل از حصول توافق صلح که طبعا بين افغانستان و پاکستان است تا شش ماه ديگر خبر داده است.ا واين بدين معني است که کابل ديورند را برسميت مي شناسد تا اسلام آباد هم افغانستان را برسميت بشناسد.

  راستي توقع مي رفت تا انگليس اين مناقشه را حل کند و حالا قدم به ميدان گذاشته که اميدواريم اين زخم ناسور التيام يابد و شما شنيديد که محل صلح مناطق مرزي افغانستان و پاکستان تثبيت شده و بجاي اطراف خط ديورند و يا وزيرستان شمالي و جنوبي از مرز بين افغانستان و پاکستان نامبرده شده است.
  از طرز صحبت هاي آقاي کامرون فهميده مي شود که جنگ بين حامد کرزي و آصف علي زرداري و يا رؤساي جمهور دو کشور بر سر مساله ديورند به نقطه پاياني خود نزديک شده است.

  تأکيد بر گشايش دفتر طالبان در قطر: باز هم به مساله قبلي بر مي گرديم اينکه صلح و جنگ در افغانستان بخود افغان ها ارتباط دارد و اما هدف از گشايش دفتر براي طالبان در قطر چيست؟ جايي که از طرفين دعوا دور و بخارجي ها نزديکتر است.
  يعني خارجي ها اند که محل امن و مطمئن مي خواهند مانند دوهه ، فکر مي شود دفتر قطر پلي است که افغانستان و پاکستان و انگليس را به يک نقطه مشترک وصل مي کند تا روي مسايل حياتي از جمله مناطق مرزي افغانستان صحبت کنند.
  طرف کابل به پاکستان اطمينان دهد که ديگر ترانه دا پشتونستان را نمي خواند و پاکستان هم از حمايت هر آشوب گر ضد افغاني چه طالب و چه غير طالب دست بر دارد. هدف طالب نيست اگر پاکستان خواسته باشد نيروي را عليه حکومت افغانستان بسيج کند با استفاده از ذخايرسلاح دوران جهاد و پول هاي شيخ ها و حمايت انگليس باز هم يک گروپ را بنام يتيم واصلاح وخادم القرآن و غيره تسليح و تجهيز مي سازد لذا تعهد بايد بجاي يک قشر خاص مهار کردن همه جنگجويان باشد.

  محور بحت ها:بررسي شيوه‌هاي تامين و حفظ امنيت در منطقه مرزي افغانستان و پاکستان و جلوگيري از آغاز دوباره فعاليت طالبان پس از خروج نيروهاي بين‌المللي از افغانستان در سال 2014 ميلادي، محورهاي اصلي اين مذاکرات سه‌جانبه اعلام شده است. وقتي به اجزاي اين عبارت دقت شود باز هم فهميده مي شود که انگليس و پاکستان آگاهانه بر نقش پاکستان در مورد از سرگيري فعاليتهاي طالبان ويا جلو گيري از آن إعتراف کرده اند.
  خلاصه مساله صلح در حال مطرح شده که جناب صلاح الدين رباني که از همراهان رييس جمهور بوده در جلسه حضور نداشته اين ديگران اند که بر نامه صلح را بعد از چرخ و حلاجي به صلاح الدين خان مي سپارند تا از تريبون شوراي عالي صلح اعلان کند و أعضاي تصميم گيرنده أصلي خيلي فشرده اند يعني انگليس و پاکستان و شخص رييس جمهور ما.

  تشخيص بي موقع: در اين اخير جلسه جناب حامد کرزي در مصاحبه به رسانه ها حضور خارجي هارا به ضرر افغانستان خوانده و گفت وضعيت امنيتي هلمند از اثر حضور خارجي ها خراب شده و حالا رهبران کشور هاي غربي تشخيص داده اند که در جاي نا درستي مصروف جنگ اند و به همين دليل افغانستان را ترک مي کنند.

  فکر ميکنم اين تشخيص از ديد آقاي کرزي است چون براي آنها حفظ چوکي و اقتدار شان ارزش دارد نه افغانستان چون زمان مأموريت حامد کرزي به پايان رسيده لذا حضور نيرو هاي خارجي هم بعد از اين بيهوده است. تا وقتيکه خود شان بر اريکه قدرت تکيه زده بودند به يک لشکر يکصد هزاري ناتو نياز داشت تا تخت و تاج را حفظ نما يند.
  مُشاطرة هذه المقالة على: redditgoogle

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الأربعاء 2 ديسمبر 2020 - 12:15 ميباشد