پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی

آيا سپنتا فقط دريک فقره فساد دست دارديا عضو مافيا بوده است ؟

admin
    Admin

تعداد پستها : 7126
    Registration date : 2007-06-20
    20091219

آيا سپنتا فقط دريک فقره فساد دست دارديا عضو مافيا بوده است ؟ Empty آيا سپنتا فقط دريک فقره فساد دست دارديا عضو مافيا بوده است ؟

پست  admin

نامه سپنتا به کرزی نمادی از دروغسازیهای فاسدین

آقای رییس جمهور!
    به خوبی به خاطر دارم، زمانی که فرمان مقام ریاست جمهوری صادر شده بود تا در راس هیاتی برنامه انتقال حاجیان افغان را در سال 1386 سازماندهی کنم، من در حضور شورای وزیران از انجام این ماموریت عذرخواهی کردم. می دانستم که تقریبا شش هفته پیش از شروع مراسم حج، این کار بی نهایت دشوار است. به ویژه که گزارش امنیت ملی افغانستان، حاکی از این بود که وزارت حج و اوقاف قرارداد انتقال حجاج را با یک شرکت تخیلی قبلا امضا کرده است. کمیسیونی زیر ریاست این جانب با شرکت وزیر حج و اوقاف، مشاور امنیت ملی، معین وزارت ترانسپورت، نماینده امنیت ملی و نماینده شرکت آریانا موظف شد، تا به هر طریقی که می شود، زمینه انتقال حجاج را فراهم کنیم. در پی تحقیق های لازم، تماس با مقام های امارات متحده و غیره کاملا روشن شد، که شرکتی را که وزارت حج و اوقاف با آن قرارداد بسته بود، توانایی انتقال حجاج افغانی را ندارد. قرارداد با این شرکت لغو و از شرکت های داخلی، کام ایر، پامیر و آریانا دعوت به عمل آمد تا این مسوولیت را بر عهده بگیرند.
    بعد ها دو شرکت به دلیل نداشتن طیاره عذرخواهی کردند و تنها کام ایر حاضر شد، تا حجاج افغان را انتقال دهد. این برنامه با همه دشواری ها و کاستی ها انجام یافت و شخص رییس جمهوری نیز روزمره در جریان بودید، از جمله در جریان لغو قرارداد با شرکت یاد شده قرار داشتید و همچنین در هر جلسه کابینه در مورد گزارش ارایه می شد.
    وزارت حج و اوقاف برخلاف تصمیم و هدایت صریح و روشن کمیسیون انتقال حجاج که من در راس آن قرار داشتم، نیم میلیون دالر را به حساب شرکتی که قبلا با آن قرار داد کرده بود، انتقال داد. این موضوع در همان زمان به اطلاع جناب شما رسانده شد و از شما و از طریق شما از دستگاه عدلی افغانستان خواسته شد، تا متخلفان مجازات شوند، که چنین نشد. بعد ها، در پی آن که څارنوالی در نتیجه مداخله کمیسیون انتقال حجاج، موضوع را پی گیری کرد، وزارت حج و اوقاف از وزارت خارجه خواست تا از راه های دیپلوماتیک در تلاش شود تا این نیم میلیون دالر باز گردانده شود.
    شرکت یاد شده در پاسخ نمایندگی ما در ابوظبی، با رجوع به قرارداد امضا شده با وزارت حج و اوقاف نه تنها از بازگرداندن پول ابا ورزید بلکه مطالبه شش میلیون دالر بیشتر را نمود. وزارت خارجه در این جا، همان طوری که در مورد بسیاری از مراودات بین المللی صادق است، صرف نقش نامه رسان و نمایندگی از حکومت افغانستان را بر عهده دارد و هیچ نوع مسوولیت دیگری را ندارد. وزارت خارجه نه قرارداد امضا کرده است و نه هم پولی را انتقال داده است. وزارت خارجه صرفا تلاش کرده است پول به تاراج رفته افغانستان را پس بگیرد. مکاتبات وزارت خارج با نمایندگی ما در ابوظبی موجود اند و در اختیار وزارت حج و اوقاف نیز گذاشته شده اند. امروز نیز به آدرس څانوالی فرستاده شدند. وزارت خارجه آماده است تا کلیه اسناد را در دسترس رسانه قرار دهد.
    برخلاف ادعای نماینده دستگاه دادستانی، وزارت خارجه و شخص وزیر به هیچ کس ضمانتی نداده است، پای هیچ قراردادی و یا سندی امضا نکرده است که پول به تاراج رفته را بر می گرداند. ما صرفا به وزارت حج و اوقاف نوشتیم که ما از طریق دیپلوماتیک در این راستا تلاش می کنیم. پیامد منفی انتقال پول به شرکت یادشده چه ربطی به وزارت خارجه دارد. همین اکنون در یک مورد مشابه دیگر، انتقال حجاج در سال 1387، نیز ما با وزارت مالیه همکاری می کنیم.
    همان طوری که می دانید در این مورد نیز ده میلیون دالر مال مردم به غارت رفته است. دادستانی در مورد این که گویا وزارت خارجه در پای قرارداد امضا کرده است و یا این که ضمانت وزارت حج و اوقاف را کرده است، کاملا دروغ می گوید. (این خبر در سایت بی بی سی نشر شده است.) تماس با مقام های خارجی کار ما می باشد، اما مسوولیت غارت دیگران بر عهده ما نیست. نماینده دستگاه دادستانی که به دیگران تهمت می بندد، باید بداند که اگر در دستگاه عدالت ستیز کنونی، هرزه سرایی های او بی مجازات بماند، روزی خواهد رسید تا ناگزیر شود حساب این بی مسوولیتی را پس بدهد. من از رویاروی در مصاف های ایدیولوژیک هراس ندارم.
    آقای رییس جمهور!
    من نه در محیط کاری ام فساد را تحمل کرده ام و نه هم خودم به فساد آلوده ام. تمام زندگی ام را با زور قلم و فکرم تمویل کرده ام و در آینده نیز چنین خواهد بود. اگر دستگاه څانوالی شما و این همه هیاهوی در باره مبارزه با فساد جدی است، پس باید مجدانه در پی کار رفت و نه این که با عزت و کرامت انسان ها بازی کرد. با آن که می دانم سودی نخواهد داشت، امروز از دستگاهدادستانی شما شکایت می کنم و عذرخواهی معاون دادستانی را نیز نمی پذیرم
    مُشاطرة هذه المقالة على: reddit

لا يوجد حالياً أي تعليق

مواضيع مماثلة

-

اكنون الجمعة 19 أبريل 2024 - 15:38 ميباشد