پندار نو

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
پندار نو

سایت مستقل و غیر وابسته به احزاب و گروه های سیاسی

پرو فيسور استاد غلام علي آيين جام اجل را لبيک گفت

admin
    Admin

تعداد پستها : 7126
    Registration date : 2007-06-20

پرو فيسور استاد غلام علي آيين جام اجل را لبيک گفت  Empty پرو فيسور استاد غلام علي آيين جام اجل را لبيک گفت

پست  admin الثلاثاء 17 فبراير 2015 - 1:03

پرو فيسور استاد غلام علي آيين جام اجل را لبيک گفت  Udklip16

قلبي که از تپش ماند ، نامي که جاودان شد
    در کـوره  راه  تاريخ   روشنــگر  زمان شد

ساعات بعد از ظهر روز يکشنبه پانزدهم فبرال سال جاري  مسجد بل اشتيد شهر هامبورگ آلمان عزا دار بود . قرائت قرآنکريم در فضاي مسجد طنين افگنده و اشتراک کننده گان مراسم فاتحه در داخل مسجد روبروي اقارب وباز ماندگان زنده ياد استاد غلام علي آيين صف کشيده بودند که اکثريت ايشان را هراتي هاي شريف وفرهنگ دوست کشور ما تشکيل ميداد .همه دلها پر از اندوه ، به نسبت  از دست دادن انساني  دانشمند ،عالم ،استاد ورزيده ،شخصيت فرهنگي و شناخته شده کشور پرو فيسور استاد غلام علي آيين که در روز جمعه مورخ سيزده فبرال 2015 ميلادي در شهر کليفورنياي امريکا داعي اجل را لبيک گفت .
    بدين منا سبت  براي اقارب ،باز ماندگان ودوستان استاد مرحومي عرض تسليت کفته بروان پاک متوفي بهشت برين تمنا ميکنم .
    زنده ياد پوهاند غلام علي آيين فرزند حاجي غلام حيدر خان يکي از شخصيت هاي معزز ولسوالي کوهستان ولايت کاپيسا بود . مرحوم آيين  از جمله اولين هايي بود که درمکتب « عزت » آموزش ديده بود . عزت يا عزت شاه نخستين فرزند امير دلاور شاه ،شاه درواز ، عزت بنيانگذار قريه کهنه ده  و تمدن با شکوه در گلبهار وکوهستان ولايت باستاني کاپيسا  .
    استاد غلام علي آيين دوره هاي تحصيلات متوسطه وعالي خود را درموسسات علمي واکادميک پايتخت کشور ودوره هاي بالا تر از آن را در خارج از کشور به اتمام رسانده بود  .درجه عاليء علمي پوهاند غلام علي آيين اورا از استادي بر سکوي رتب علمي بلند قرار داد .
    خوب بياد دارم در زمان دانش آموزي ام در دارالمعلمين کابل از طرف استاد ان دارالمعلمين هريک استاد گل جان واستاد بلبل شاه ، پيدا کردن معناي چند تا واژه علمي منحيث وظيفه يا کار خانگي براي ما داده شده بود  . از جمله يکي هم کلمهء  « زيبا » يعني زيبايي چيست ؟ به پوهاند صاحب مراجعه کردم که دروازه منزل آن هميشه بروي هموطنانش باز بود . استاد دانشمند ضمن احوالپرسي با مهرباني پرسيد ومن معناي لغت زيبا را از جناب شان جويا شدم ، فرمودند يکي دو هفته يي برايم مهلت بدهيد . متعجب شدم ، استاد ، با فراست مرا ميدانست که نو آموزم . بار ديگر با مهرباني وتبسم پرسيد که چرا متحير شدي ، من به پاسخش گفتم اين چيز مشکلي نيست ، باز فرمودند که پس خودت  از برداشت خود تعريف کن ببينم که زيبا چيست ، بيدرنگ گفتم « زيبا يعني مقبول » زنده ياد بار ديگر با نوازش عالمانه فرمودند « آنچيزي که در نطر من وتو مقبول مي افتد شايد به نظر ديگران نا مقبول باشد . آنچه اندر چشم اين آيد سفيد - شايد اندر چشم آن آيد سياه  
    پس اجازه دهيد تا مفهوم اصلي ويا دست کم قابل قبول پيدا شود . دوهفته بعد بدرگاهش مراجعه کردم آنگاه به کمال شفقت معناي زيبايي را چنين بيان داشتند « زيبا چيزيست روشن ، مثبت وماندگار »  زنده ياد استاد آيين بمثابه يکي از چهره هاي  شناخته شده کشور، دانشمند فرهنگي و مسايل اجتماعي بود . مردم دوستي ومردم داري از خصايل ذاتي او بود.  زنده ياد پوهاند آيين استاد ورزيده تحصيلات عالي ، والي مردم دوست ،وزير با تدبير وشخصيت بزرگ فرهنگي بود . مرحوم آيين بيشترين حيات پربار شان را در را ه آموزش ومطالعه ، تحقيق و پژوهش ونوشتن آثار بلند مرتبه علمي بسر رسانيده بود که دها اثر ،صد ها مضمون ومقاله علمي وارزشمند از آن به ميراث مانده است بنا بر آن مرگ استاد غلام علي آيين يک ضايعه بزرگي براي مردم افغانستان دانسته ميشود . گفته ميتوان  مرگ علما ، دانشمندان ودوستان مردم  در واقع زندگي دوباره آنها در لابلاي آثار علمي وارزشمند آنهاست که جاودانه خواهد ماند . روحش شاد باد
    عبدالو کيل کوچي

مواضيع مماثلة

-

اكنون الجمعة 19 أبريل 2024 - 20:14 ميباشد